Termal Etiket Baskı

Termal Etiket Baskı

Termal etiketler, üzerleri termal maddelerle kaplanmış ve ısıya duyarlı uzun kullanımlar için tercih edilmeyen etiketlerdir. Kendi kendine kararan bu etiketlerin, birçok şeye karşı duyarlılığı vardır. Nem, ısı vb. şeyler bu etiketleri oldukça etkilemektedir. Termal etiket basımı daha çok düşük maliyeti nedeniyle tercih edilmektedir. Genellikle marketler, raflardaki ürünler için bu baskı çeşidini tercih ederler. Raflardaki ürünlerin çok uzun süre durması gerekmediğinden dolayı bir problem yaşamadan bu yöntemi kullanabilirler. Termal etiketin birçok çeşidi vardır. Bunlardan en çok kullanılanları, ekonomik termal, lamine termal, termal karton ve ttr kartondur. Her termal çeşidi farklı alanlarda kullanılmakta ve özellikleri değişim göstermektedir. Örneğin ekonomik termal daha çok marketlerde kullanılmaktadır. Direk ısı ile baskı yöntemi kullanılan bu etiketlerin raf ömrü kısadır ve uzun süreli kullanımlar için uygun değildir.
Lamine termal yazıların daha kalıcı olduğu, ısıya ve neme karşı daha duyarlı etiket çeşididir. Termal karton da fiyat yönünden avantajlı olduğu için sık olarak kullanılmaktadır. Fakat aynı ekonomik termal gibi kısa ömürlüdür. Daha çok tekstil ve maç biletlerinde kullanılmaktadır. Ttr karton ise kuşe kağıt kaplı kartonlardır. Kütüphanelerde ve tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır. Termal etiket basımı çeşitlerinden hangisini seçerseniz ve kullanmak isterseniz, kullanım amacınıza en uygun çeşidi seçmeniz oldukça önemlidir. Hatalı seçimlerde, zararı siz göreceğiniz için; bu işi yani baskı işini profesyonel insanlar aracılığıyla halletmeniz ve onlardan yardım almanız sizin yararınıza olacaktır. Yoksa elinizde okunmayacak haldeki etiketlerle kalırsınız ve yeniden bir etiketleme işlemi yapmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden termal etiket basımına gereken önemi vermeniz ve amacınıza yönelik kaliteli bir hizmet almanız gerekmektedir. Kaliteli bir hizmet almak demek, bir sorunla karşılaşmadan ürünlerinizi etiketlemeniz ve bu etiketlerden en etkili şekilde faydalanmaz demektir. Böylelikle sorunları en aza indirgeyerek kafanız rahat bir şekilde, işlerinizi devam ettirebilir ve müşterilerinize hiçbir aksilik yaşatmadan kaliteli hizmet verebilirsiniz. Etiket gibi basit ayrıntılar bile birçok insanın alışverişlerinde veya işlemlerinde dikkat ettiği unsurlar durumundadır. Siz de aynı şekilde dikkatli olmalı ve buna uygun hareket etmelisiniz. 

 
Termal Etiketler: Isıya duyarlı etiket tipleridir.Yüzeyleri termal madde ile kaplanmış kağıtlardan üretilirler. Doğrudan ve kısa sürede son kullanıcıya ulaşan ürünlerin etiketlenmesinde tercih edilir. 
Nem, alkol, ısı ve ışığa karşı duyarlı olup, kendi kendine kararma özelliği vardır.
 
Termal etiketlerin 6 aydan daha fazla raf ömrü olan ürünlerde kullanılmaları tavsiye edilmez.
TERMAL ETİKETLER ÇEŞİTLERİ
Ekonomik Termal: Kağıt üzerine ribon kullanılmadan direkt olarak ısı yöntemi ile baskı alınır. Nem, alkol ve ışığa duyarlı olduğundan raf ömrü kısadır. Sıcağa dayanıklı olmadığı için üzerindeki bilgiler kalıcı değildir. Genellikle düşük maliyetli olduğu için marketlerin tercihidir.

  Lamine Termal: Her iki yüzeyi de lamine edilerek nem ve aşırı ışığa karşı korunmuştur. Ekonomik termale oranla üzerindeki yazılar daha kalıcıdır.

Termal Karton: Baskı yüzeyi termal kaplı kartondur. Genellikle ekonomik termal malzeme kullanılır. Ribon kullanılmadığı için fiyat yönünden avantajlıdır. Işığa ve neme karşı hassas olduğu için uzun süreli işlerde tercih edilmemektedir. (Sezonluk ürünler için Tekstil Etiketleri, Maç Biletleri, Yaka ve Giriş Kartları, Raf Etiketleri )

TTR Karton:İki yüzüde kuşe kaplanmış, ya da baskı yüzeyi kuşe kaplanmış karton kağıtlardır. Zemine renkli baskı ile barkod yazıcıda TTR baskı yapmak mümkündür. (Kütüphanelerde okuyucu kartları, Tekstil Etiketleri)

TERMAL TRANSFER ETİKETLER

Termal Transfer Etiketler:  Termal Transfer baskı  yöntemi ile baskı alınabilen etiket tipleridir. Yüzeyleri pütürsüzdür, parlak ve mat olmak üzere iki tipe ayrılırlar. Ribon baskıya uygun,dış etkenlerden etkilenmeyen etiket tipleridir.  Isıya,neme, alkole ve diğer olumsuz dış etkenlere karşı dayanıklıdır

TERMAL TRANSFER ETİKETLER ÇEŞİTLERİ
Wellum : Hamur Kağıdın TTR yazıcılarda iyi sonuç vermesi için baskı yüzü yüksek oranda düzeltilmiş ve zemin pürüzsüz hale getirilmiştir. Ribon baskı yöntemi uygulanır.

Kuşe : Zemini düzeltilmiş üzerine kuşe hamuru sıvanmış kağıttır. Wellum etikete oranla parlak görünümlüdür. Ribon baskı yöntemi uygulanır. Üzerindeki bilgiler kullanılan ribon ve saklama koşuluna göre kalıcılık sağlar.

Chromolux : Kuşe etikete oranla daha parlaktır. Ribon baskı yöntemi uygulanır.

Floresan Kağıtlar (Turuncu, yeşil, sarı, kırmızı, mavi vs.) : Zemini floresan boya ile boyanmıştır. Ribon baskı yöntemi uygulanır.

Silwer Kuşe Kağıtlar (Üst Yüzeyi Metalize Kağıt) : Yüzeyi parlak ve yırtılan bir etiket hammaddesidir. Genellikle içecek ve madeni yağ sektöründe kullanılan bir etiket hammaddesidir.

Fastyre Kuşe Kağıtlar (Yapışkan Yüzeyi Metalize Kağıt) : Yapışkan kısmı metal görünümündedir. Ribon baskı yöntemi uygulanır. Genellikle kartela, halı, çuval etiketi olarak kullanılır.

Kırılgan Etiket : Yüzeyi mat görünümlü özel bir etikettir. Yapıştırıldığı yüzeyden tek parça olarak değil parçalanarak çıkan etiket malzemesidir. Ribon baskı yöntemi uygulanır.