Plastik Spiral Cilt

Plastik Spiral Cilt

Hayatımızda düzen çok önemlidir. Her şeyin planlı, programlı ve düzenli olmasını isteriz. Bu yüzden bulunduğumuz her ortamda ve her işte düzenli olmak gerekmektedir. Düzenli olmamız gereken konulardan biriside sahip olduğumuz belgeleri, notları, önemli bilgilerin yer aldığı kâğıtları düzen içerisinde bir arada tutmaktır. Bunun için birçok yöntem vardır. Fakat özellikle öğrencilerimizin en çok tercih ettiği yöntem plastik spiral cilttir. Bu yöntemi tercih etmelerinin sebebi güzel renklerde olabilmesi ve daha güvenlikli olmasıdır. Plastik daha kullanışlı bir maddedir.

Günümüzde neredeyse her alanda bunu kullanabiliriz. Toplantı belgeleri, sunumlar, proje sonuçları ve daha birçok belgenin düzenli bir şekilde tutulmasını sağlayan aperatiflerden birisidir. Spirallerin kullanış amacı daha pratik oluşudur. Nasıl kullanıldığına gelince kâğıtlar aralarında simetrik bir mesafe olunacak şekilde sol kenarlarından delikler açılır. Açılan deliklere spiraller yerleştirilir ve belgeleri rahatça çevirip istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Günümüzde en çok kullanılan ciltleme çeşitlerindendir. Ayrıca daha güvenli ve rahattır. Rahat kullanım özellikle öğrenciler için çok önemlidir. Uzun uzadıya sayfa çevirme gibi işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmaz.

Bu spiral çeşidi daha çok defterlerde kullanılır. Diğer ciltleme çeşitlerinde eğer kalın bir defter ciltlenmek isteniyorsa bu pek mümkün değildir. Çünkü dikiş ve yapıştırma yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden plastik spiral ciltleme bu konuda daha avantajlıdır. Ebat ve boyu önemsemeden bütün defterleri ciltleyebilmek mümkündür. Herhangi bir boy yâda kalınlık sınırı yoktur. Bu yüzden defter firmaları da ürettikleri defterlerde spiralli cilt kullanmayı tercih etmektedirler. Plastik daha zararsız bir maddedir ve kolayca şekil alabilir.

Ayrıca plastik spiral cilt çeşidini kullanmanın size getirdiği avantajlar arasında plastiklerin rengi ve deseninin değişmesinden dolayı estetik olması da vardır. Estetik bir duruş dışarıdan da güzel gözükmesini sağlayacaktır. Ayrıca plastik olmasından dolayı herhangi bir problemle karşılaştığınızda kolaylıkla kendiniz şekil vererek düzeltebilirsiniz veya takma, çıkarma gibi durumlarda kolaylıkla çıkarıp sonradan tekrar yerine yerleştirebilirsiniz. Spirallerin daha az bozulması ve kendi becerinizle çıkan sorunları halledebilme imkânını sizlere sunar. Bu spiral çeşidi aldığınız defterler için ve yapmayı düşündüğünüz kalın ciltlemeler için kesinlikle tavsiye edilir.