Canvas Baskı

Canvas Baskı

Canvas Baskı Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Canvas baskı, dijital baskı makinelerinde bez ve türevli yüzeyler üzerine uygulanan dijital baskı tekniğidir. Her makinenin kendine özgü mürekkebi vardır ve kullanılacak olan bez yüzeyler bu mürekkebi sabitleyebilecek bir kimyasal lak ile sıvanmıştır. hem dijital baskı makinelerinin hem de bez materyalin pek çok çeşidi vardır.  ancak bilinmesi gerekir ki Canvas baskı piyasasındaki fiyat farklarının önemli nedenlerinden biri kullanılan malzeme farklılıklarıdır.

Baskıya hazırlanan görseller dijital baskı makinesine uygun programlar aracılığı ile baskı aşamasına geçilir. Baskı sonuçlandıktan sonra kullanılan materyallerin cinsine göre kuruma süresi beklenir. Ardından, gün ışığına ve zamana karşı dayanıklılığı sağlayabilecek (vernik vb) şekilde yüzey koruması uygulanır. Yüzey koruma uygulaması, kullanılan baskı makinesi ve bez türüne göre değişiklik gösterecektir. Bazı makine ve mürekkep türlerinin yüzey koruması uygulama ihtiyacı bile olmadığı bilinmektedir.

Daha sonra, işlemleri tamamlanmış olan çalışma rulo halde ya da istek üzerine şasiye gerilmiş halde kullanıma hazır hale getirilir.