Perçin Cilt

Perçin Cilt

Ciltleme işlemi defterleri ve kâğıtları düzende tutmak için yapılan bir işlemdir. Yapılan işlem ile kâğıtların düzeni simetrik bir şekilde sıralanır ve bir bütün halinde kalır. Bu işlemi yapmada ki en büyük amaç ise istenilen bilgilere daha rahat ulaşmaktır. Daha düzenli ve programlı olur. Yazdığınız bir bilgiyi ararken hangi sayfada olduğuna göre hızlıca o sayfayı çevirerek bulabilirsiniz. Ayrıca kâğıtlar farklı farklı yerlerde olmaz buda bizim için önemlidir. Çünkü kâğıtlar tek tek farklı yerlerde olduğunda kaybolma riski de artmaktadır.

Perçin cilt, ciltleme çeşitlerinden sadece bir tanesidir. Bu cilt çeşidi ekleme yapmak istediğimiz dosyalarda ve defterler de daha çok tercih edilir. Çünkü diğer ciltleme çeşitlerinde bir şey eklemek istediğinizde sistemin komple bozulması gerekmektedir. Tekrar sistemi oluşturmakta zaman kaybına sebebiyet verecektir. Bu cilt çeşidiyle çok seri bir şekilde tak çıkart yaparak istediğiniz kâğıtları dosyanıza ekleyebilirsiniz. Böylece çok rahat bir şekilde bilgi aktarımını sağlamış olursunuz ve kesinlikle düzeniniz bozulmaz. Pratik bir şekilde hiç zorlanmadan perçinleri kaldırıp kâğıdı ekleyebilirsiniz.

Perçin cilt, spiralli ciltlerle aynı mantıkta çalışmaktadır. Kâğıt sol taraftan her deliğin arasında belirli bir mesafe olacak şekilde delinir. Bu deliklerin içine de perçin geçirilir. Fakat perçinler kolay bir el hareketi ile gevşeyebilmektedir. Bu sayede içerisinden kâğıt çıkarmak yâda kâğıt eklemek mümkündür. Bu perçinler genel olarak A4 kâğıdına göre üretilmektedir. Genel olarak da sunum için kullanılan dosyalarda kullanılmaktadır. Buradan sunacağınız sunuma ait olan kâğıtları çıkartarak kolaylıkla sunumuzu yapıp tekrar eski yerine koyabilirsiniz.

Yalnız dikkat etmeniz gereken şey ise tak çıkar işlemini yaparken kendinize zarar vermemenizdir. Çünkü yapacağınız ani hareket sonucu elinizi kesebilirsiniz. Buna kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Sakin ve yavaş bir şekilde kolaylıkla ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz. Perçin ciltler bir proje üzerinde çalışırken de çok fazla tercih edilir. Çünkü projeler ilerledikçe eklemeniz gereken bilgi sayısı artar. Bu sebeple diğer ciltleme çeşitlerinde böyle bir imkân olmadığından insanlar bu cilt çeşidini tercih ederler. Bunun bize sağladığı yarar göz önüne alındığında hem tertipli ve düzenli olurken hem de kullanışlı ve rahat olur.